SOŁTYS I RADA SOŁECKA
umocowanie prawne i zadania
Sołectwo jest jednostką pomocniczą gminy, która realizuje własne zadania na warunkach określonych w swoim statucie. Statut sołectwa określa zakres działania sołectwa i jego organów oraz sposób organizacji. Podczas realizacji swoich zadań sołectwo działa samodzielnie zgodnie z ustaleniami statutu. Posiada prawo sprzeciwu wobec organów gminy w przypadku uznania, że naruszone są istotne interesy mieszkańców sołectwa. Jako organ administracji publicznej sołectwo posiada zdolność sądową w sprawach należących do jego właściwości. Sołectwo i jego organy dbają o potrzeby wspólnoty mieszkańców sołectwa.
Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, samorządowymi organami sołectwa są:
- Zebranie Wiejskie – organ uchwałodawczy sołectwa;
- Sołtys – organ wykonawczy sołectwa.
Rada sołecka ma za zadanie wspierać działalność sołtysa. Członkowie rady sołeckiej są wybierani przez stałych mieszkańców słoectwa na Zebraniu Wiejskim. Zakres działania rady sołeckiej określony jest w statucie sołectwa. Do rady sołeckiej należy:
- Pomoc sołtysowi w prowadzeniu i załatwianiu spraw sołectwa,
- Inicjowanie i prowadzenie na terenie sołectwa prac możliwych do wykonania małymi środkami finansowymi i przy współudziale mieszkańców sołectwa.
Sołtysa oraz radę sołecką wyłaniają stali mieszkańcy danego sołectwa w tajnym i bezpośrednim głosowaniu na zebraniu wiejskim.
Zadania sołectwa:
- Współdziałanie z miejscowymi organizacjami społecznymi w sprawach dotyczących mieszkańców: gotowości niesienia pomocy sąsiedzkiej, kultury współżycia mieszkańców, wzajemnego szacunku, gospodarności, poszanowania mienia;
- Działania oświatowo–wychowawcze na rzecz umacniania rodziny, kultury życia rodzinnego;
- Organizowanie pomocy sąsiedzkiej;
- Organizowanie opieki i czasu wolnego dla dzieci i młodzieży;
- Podejmowanie działań mających na celu umacnianie bezpieczeństwa i porządku publicznego;
- Organizowanie i współdziałanie z właściwymi organami dla poprawy warunków sanitarnych, stanu ochrony przeciwpożarowej oraz zabezpieczenia przeciwpowodziowego.
Sołectwo decyduje w sprawach:
- Użytkowania mienia gminny;
- Użytkowania mienia komunalnego przekazanego sołectwu w zarząd;
- Utrzymania, konserwacji, remontu wiejskich obiektów komunalnych, sportowych w ramach ustaleń i planów oraz budżetu gminy.
Sołectwo wyraża opinię oraz ustosunkowuje się w sprawach:
- Planu szczegółowego zagospodarowania sołectwa oraz uciążliwości środowiskowych;
- Lokalizacji inwestycji;
- Remontów kapitalnych, budowy dróg i ulic oraz ich oświetlenia, kanalizacji, zaopatrzenia w energię elektryczną terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, przeznaczenia pustych lokali użytkowych;
- Zmian w rozkładzie jazdy komunikacji, przebiegu tras komunikacyjnych i rozmieszczenia przystanków;
- Zmian przeznaczenia obiektów oświaty, służby zdrowia, kultury, sportu i rekreacji znajdujących się na terenie sołectwa.
KONPETENCJE SOŁTYSA I RADY SOŁECKIEJ
Kompetencje sołtysa:
- Reprezentuje sołectwo na zewnątrz;
- Przewodniczy radzie sołeckiej;
- Zwołuje zebranie wiejskie i przewodniczy jego obradom;
- Bierze udział w sesjach rady miejskiej, występuje w imieniu sołectwa;
- Podejmuje działania wykonawcze wspólnie z rada sołecką w sprawach realizacji uchwał zebrania wiejskiego;
- Sprawuje bezpośredni zarząd zwykły sołeckim mieniem komunalnym i ponosi prawną odpowiedzialność z tytułu korzystania zarządzania mieniem;
- Występuje do Wójta z wnioskami, propozycjami, inicjatywami w sprawach sołeckiego mienia, przekraczającymi jego i sołectwa kompetencje zwykłego zarządu;
- Może występować przed Sądem na zasadzie posiadanej prze sołectwo zdolności sądowej;
- Podejmuje określone przepisami, zadania wynikające z przepisów szczególnych;
- Współdziała z organami Państwowej Inspekcji sanitarnej, a także ze służbą zdrowia w kwestiach ochrony zdrowia i życia ludności, zgłaszania chorób zakaźnych, właściwego poziomu sanitarnego wsi;
- Współorganizuje działania oraz zapobiega bezpośrednio klęskom żywiołowym oraz usuwa ich skutki;
- Współdziała z organami straży pożarnej w profilaktyce przeciwpożarowej;
- Na podstawie uchwały rady pobiera podatki lokalne;
- Korzysta z ochrony prawnej przysługującej funkcjonariuszom publicznym;
- Sołtysowi przysługuje pomoc ze strony gminy w sprawach ustawowego korzystania z ochrony prawnej w toku sprawowania mandatu.
Rada Sołecka wspomaga i współpracuje z sołtysem w jego działalności, szczególnie w realizacji zadań o charakterze planującym, wykonawczym i zarządzającym. Przewodniczącym Rady Sołeckiej jest sołtys. Rada Sołecka działa kolegialnie i uchwala okresowe plany pracy dla swej działalności oraz dokonuje podziału pracy pomiędzy swoich członków.
Kompetencją Rady Sołeckiej objęte są w szczególności:
- Opracowanie projektów podziału środków wyodrębnionych w budżecie gminy do dyspozycji sołectwa;
- Inicjatywy dotyczące udziału mieszkańców oraz programów i planów działań; współorganizowanie wykonania uchwał zebrania wiejskiego oraz kontrolowanie ich realizacji